22. 5. 2013

Jak na výběr vhodných pneumatik

Vybíráte pneumatiky či se pouze zajímáte o technické parametry podle kterých se značí a chcete zkrátka vědět víc? Zde naleznete krátký teoretický úvod a praktický manuál, který Vám umožní do problematiky proniknut.

Styk pneumatik s vozovkou je realizován plochou o obsahu menším než lidská dlaň. Tato plocha se stará jak o celkový přenos výkonu motoru na vozovku, tak o proces decelerace bržděním, čili snižováním otáček kol nebo blokací kol a následným smykem. Pneumatika je proto poměrně přesný a složitý výrobek na který jsou kladené vysoké výkonové, ekonomické a hlavně bezpečnostní požadavky. 


Takto společnost Hankook představuje svůj skvělý grip na vodě


Při výběru pneumatik je dobré si nejdříve odpovědět na tyto otázky:
 • kdy jezdím?
 • kudy?
 • jak rychle?
 • jak často? 
 • a kolik jsem ochotný/ochotná do obutí investovat? 
Hlavní údaje o vhodném výběru obutí naleznete ve velkém Technickém průkazu Vašeho vozu a řídit se musíte také typem kol. Na pohodlné vyhledání všech vhodných typů a rozměrů pneumatik můžete použít také speciální konfigurátor pneumatik.

Po vyhodnocení můžete dojít k závěru, že většina vašich cest je v městském prostředí a oceníte tak nižší spotřebu paliva, nižší úroveň hluku a tak větší ekonomičnost provozu. Nebo naopak podnikáte dlouhé a rychlé cesty, takže parametry jako ovladatelnost na mokru a celková přilnavost není radno za cenu marginálního uspoření podcenit. 
Čili úměrně s velikostí a šířkou pneumatiky se zvětšuje také kontaktní plocha a vrůstá tak ovladatelnost, zlepšují se brzdné vlastnosti, vedení automobilu a je možné dosahovat větších rychlostí. Na druhé straně vzrůstá valivý odpor pneumatiky, což vede k vyšší spotřebě, rychlejšímu opotřebení, větší hlučnosti a vyšší je zpravidla i pořizovací cena pneumatiky.
Toto jsou jednoduchá a vzájemně související pravidla vycházející z fyziky a mechanické podstaty provozu pneumatik. Takže pokud se Vám někdo bude snažit tvrdit opak a slibovat zázračné či přímo protichůdné vlastnosti, je třeba zpozornět.
Ve finále je tak výběr pneumatik, jak to většinou bývá, výsledek zváženého kompromisu. Správnost a rychlost výběru samozřejmě urychlí zkušenosti a odborné znalosti, proto je rozumné se obrátit přímo na profesionální prodejce, kteří se v oblasti pohybují a disponují spoustou praktických zkušeností.

Obecně se vyvarujte podezřele levným pneumatikám neznámých dovozců, u kterých není možné zjistit relevantní informace o jízdních vlastnostech. Etalonem v hodnocení pneumatik je německá společnost ADAC, která vždy před začátkem sezony vybere zástupce několika segmentů a značek pneumatik a ty porovná je ve standardizovaném testu. Ani toto testování ovšem není neomylné a občas se stane, že vydá některé pneumatice dle obecného názoru přísnější hodnocení než si zaslouží. Nekvalitní a nebezpečné pneumatiky ovšem vždy bezpečně vyloučí. Poměrně relevantní zdroj v českém jazyce je dTest, který testy ADACU také přejímá.

PZero od Pirelli je symbolem vysokého výkonu


Konkrétní popisy a varianty technických parametrů pneumatik se dozvíte v navazujícím článku, ve kterém jsou podrobně popsané technické parametry pneumatik, jejich značení, význam a k čemu to prakticky slouží.
2 komentáře:

 1. Zdravim,

  Premyslim mezi pneu Barum a Pirelli na zimu. Jake jsou novinky pro tento rok?

  OdpovědětSmazat
 2. Dobrý den,

  Pirelli nabízí například novou generaci dezénu Snowcontrol:

  http://www.pirelli.com/tyre/cz/cs/car/sheet/winter_snowcontrol_serie3.html?url=%3Fsubtype%3DCAR%26season%3DWINTER

  která nabízí špičkový výkon za rozumnou cenu a s ohledem na ekologii provozu, můžeme jednoznačně doporučit :-)

  OdpovědětSmazat

Oblíbené příspěvky