28. 5. 2013

Kola z lehkých slitin a jejich výběr

Metalurgie a strojírenské technologie umožňují vyrábět slitiny kovů, které jsou pevné, lehké a také odolné. Přesně tyto vlastnosti jsou vyžadovány pro disky automobilů. 

Litá kola (nazývané též elektrony, alu kola) jsou odlévané ze slitin hliníku s dalšími prvky (křemík, horčík atd.). Jsou většinou tvořeny jedním kusem odlitku opatřeného několika vrstvami ochranného či dekorativního laku. Můžeme se ale také setkat s koly tvořenými 2 kusy spojenými šrouby nebo s disky kovanými. Více se technických informací se můžete dozvědět také v článku o alu kolech na Wikipedii.

Litá kola mají zásadní vliv především na jízdní vlastnosti a na estetický dojem z vozidla. Aneb jak pravý staré moudro "kola dělají auto".

Velká kola a sportovní auta k sobě patří

Co se jízdních vlastností týče, tak úspora váhy může být oproti ocelovým kolům až 15ti násobná! To se výkonově projeví nejen u menších aut, ale i u automobilů střední třídy. Dále litá kola umožní obouvat nízkoprofilové pneumatiky s větší šířkou dezénu a tak dále zlepšovat jízdní vlastnosti vozidla. Kvalitní litá kola vyrábí například německá společnost Alcar, která si dává záležet na dobrém designu a vysoké technologické úrovni produktů.

Kompaktní hatchbacky také vyniknou


Jak už bylo naznačeno, alu kola jsou také vůdčím designovým prvkem podílející se velkým dílem na výsledném estetickém dojmu z vozidla. Design současných automobilů už počítá s instalací větších disků, které zvýrazní vůdčí designové prvky utvářející charakter vozu.

SUV dostane s většími alu disky robustnější vzhled


Existují také technická omezení výběru litých kol a nejjednodušší je využít webový konfigurátor, který také umožňuje správně vybraná kola zobrazit na konkrétním vozidle. Web pneumatiky.cz vytvořil šikovný alu konfigurátor. Jednoduchý návod jak na to najdete v jejich youtube videu.

Obecně platí, že pro menší vozy (hatchbacky, sedany, městské automobily) se hodí litá kola s vzdušnějším designem tvořeným více paprsky dávající pocit lehkosti a dynamiky vozu, což jsou přirozené vlastnosti těchto vozidel.

Malý Chevrolet dostane dynamický vzhled


Naopak přednosti větších vozů (kombi, velké sedany, limuzíny, SUV či offroady) vyniknou na opticky jednoduchých kolech s mohutnějšími a méně početnými paprsky či segmenty, které dají pocit pevnosti a robustnosti vozidla.

Vozy SUV se velkými koly působí kompaktně a robustně zároveňPřekvapivě dobrý efekt mají robustnější designy kol na menší vozy kombi, které opticky narostou a vůz se visuálně dostane o kategorii výš.

Ford Focus s alu disky skutečně prokoukne
Pokud si nevíte s výběrem rady, jak po technické tak designové stránce, obraťte se na odborníky z prodeje, kteří mají přehled o aktuálních novinkách a probíhajících akcích. Jestli se zajímáte o trendy a zajímavosti ohledně pneumatik a litých kol, sledujte třeba profesionální facebookový profil, kam se můžete obrátit i s radou při výběru nebo čerpat inspiraci. 


2 komentáře:

  1. Dik za uzitecne info. Jaka je vase oblibena znacka alu kol a proc?

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den, děkujeme za pochvalu .-) Oblíbených značek máme dost, ale nejradši máme něco od Alcaru, třeba AEZ: http://www.alcar.cz/6550_CZ.htm?webbid=1

    OdpovědětVymazat

Oblíbené příspěvky