13. 6. 2013

Úspora paliva s chytrou aplikací

Společnost Lanxess vyvinula ve spolupráci s německým TUV užitečnou aplikaci, která vám mimo jiné spočítá kolik ušetříte paliva s efektivnějšími pneumatikami. 

Pneumatiky se podílí svým valivým odporem až 30% na celkové spotřebě paliva a kdyby byly všechny vozy na světě vybaveny efektivními "zelenými pneumatikami" tak by se každý rok ušetřilo 20 000 000 000 litrů paliva a emise CO2 by poklesly o 50 000 000 tun. A to jsou už významné hodnoty mající vliv na ekonomiku i životní prostředí.


Německá společnost Lanxess se zabývá primárně výrobou a vývojem syntetického kaučuku zajišťujícího třeba dokonalou vzduchotěstnost bezdušové pneumatiky. Svým vývojem se také podílí na aplikaci butadienového syntetického kaučuku na bázi neodymu do směsi pneumatiky ve větším množství, což by mělo za výsledek snížení hlučnosti, zlepšení valivého odporu a úspory paliva spolu s vyšším kilometrovým proběhem a větší ekologičností výroby.
Pořizovací cena pneumatik s těmito technologiemi a vlastnostmi je stále vyšší než pneumatiky klasického složení a konstrukce. Proto byla vytvořena aplikace, která vám v závislosti na počtu ujetých kilometrů, spotřeby paliva a jeho ceny vypočte za jak dlouho se vám tato investice vrátí a kolik paliva můžete provozem zelených pneumatik reálně ušetřit v závislosti na jejich hodnotách energetických štítků. Aplikace také existuje ve verzi pro chytré telefony a tablety a nabídne vám mimo zmíněné kalkulace nákladů také funkce upozornění na blížící se konec parkovací doby či nutnost pravidelné návštěvy servisu, což se v běžném provozu také hodí. Na stránkách společnosti Lanxess naleznete také webovou verzi aplikace. Všechny verze programu jsou dostupné zdarma.
Větší energetické účinnosti dopravy, která se například v Německu podílí 20% na celkové produkci CO2, se bude klást stále větší důraz spolu se vzrůstem alternativních zdrojů energie a rozvojem elektromobility. Lanxess si připravil krátké video, ve kterém vysvětluje, jak to do tohoto inovačního cyklu zapadá:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky