29. 7. 2013

Inteligentní pneumatiky

Inteligentní systém v pneumatikách je stavěn na přesném odhadu důležitých vlastností pneumatik při jízdě a jejímu okamžitému zprostředkování řidiči. Výrobci pneu věří, že tyto informace pomůžou orientovat se při jízdě, zvýší bezpečnost a sníží spotřebu paliva.

Představte si, že vaše pneumatiky k vám mluví a sdělují vám, že pokud nezpomalíte máte 80% riziko, že se dostane se do stavu aquaplaningu. Od 1. listopadu 2012 musí mít všechna vyráběná vozidla v Evropské Unii zabudované sledování tlaku v pneumatikách. Výrobci pneumatik se však nezastavili jenom u tohoto ukazatele a jdou dál. Nápad je starý víc než deset let, ale dotáhnout ho do dokonalosti a udělat prodejný chvilku trvá.

Čidla, které byli původně vyvíjeny pro testování pneumatiky před jejím uvedením na trh, jsou teď modernizována a specializována pro koncového zákazníka, tedy každého kdo jezdí na autě. Tyto senzory budou hrát roli v uceleném systému zvaném Aktivní bezpečnostní systém. 

Hlavními informacemi, které obdržíte bude stav kontaktu s vozovkou, její délka, nebo přilnavost za různých podmínek jako je déšť, sníh, nebo led, riziko smyku, spotřeba energie a jiné. 

Přilnavost za mokra se stala vzhledem k regulacím Evropské Unie a štítkováni pneumatik jedním s hlavních ukazatelů, na kterém vývojáři z Evropských univerzit pracují tento rok. Další vlastnosti, které by měl inteligentní systém snímat je spotřeba paliva a hluk při jízdě a již zmíněná délka kontaktní plochy vaší pneumatiky s vozovkou.

Aalto univerzitaVývoj nepředstavuje jenom čidlo, ale také jeho umístění, odolnost a správnost výpočtů pro různé typy pneumatik a vozidel za různých podmínek. Tým z Finské Aalto univerzity zveřejnil fotografie modelu, který právě testují a výsledky testů. Věří, že systém inteligentní pneumatiky spolu s dalšími vlastnostmi Aktivního bezpečnostního systému pomůže předcházet nehodám a auto si samo dokáže optimalizovat spotřebu paliva.                                                               
 Kromě univerzit jsou to také velcí výrobci jako Continental, Pirelli, Bridgestone a Nokian, kteří této technologii věnují pozornost a zaujali pozice vedoucích vývojářských týmů.

ContinentalJiž v roce 2012 společnost Pirelli uvedla na trh chytrou pneumatiku Cyber Tyre pro nákladní vozidla se zabudovaným sledováním stavu vozidla. Uvedli, že chytré pneumatiky pro osobní vozidla jsou jen otázkou času. Za komerční dead-line si zvolili rok 2014/2015.

Konkurent Continental se tento rok zaměřil na vývoj již používaného čidla pro kontrolu tlaku v pneumatikách. Novou vlastností senzoru na snímání tlaku je i odhad váhy auta již po pár set metrech jízdy. Společnost Continental ohlásila, že usilovně pracuje na dalších nových vlastnostech tohoto čidla a je se na co těšit.

Bridgestone zatím uvedl monitoring off-roadových pneumatik v roce 2012 a chystá prezentaci pro osobní auta na Expo Inteligentních pneumatik v roce 2014.

Monitorování pneumatik se zdá nevyhnutelnou budoucností modernizovaných vozů. Co řidiči budou moci zpětně využít je i zdroj hodnotných informací o svém stylu jízdy a nákladech na údržbu vozu. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky