11. 7. 2013

Jak pečovat o litá kola?

Kola dělají auto. Proto je máme rádi a estetický zážitek z padnoucího kola na hezkém autě je úžasná věc. Moderní a nové automobily už počítají s litými koly určitého tvaru a velikosti jako součást designu a výsledného dojmu z automobilu. Další výhody litých spočívají v odlehčení automobilu a lepší odezvě řízení. Elektrony můžete používat jako letní i zimní kola se zimními pneumatikami, přičemž pro zimní období jsou vhodnější menší, kompaktnější a jednodušší designy, které budou lépe snášet náročné zimní podmínky. Visuální dojem alu kol však může velice snadno utrpět provozem, kde na alu kola číhá spoustu nástrah degradující jejich vzhled i mechanické vlastnosti. V tomto ohledu vyžadují liťáky více péče než kola ocelová, výsledek za to ovšem stojí.


Výroba litých kol je poměrně složitý a sofistikovaný proces. Samotná příprava směsi a příprava taveniny pro odlévání je alchymie náchylná na procesní chyby degradující mechanické vlastnosti (především pevnost) kola. Po úspěšném odlití přichází fáze lakování, kdy se aplikuje několik vrstev ochranného laku, přičemž některé se ještě zapečou pro lepší tvrdost a výdrž. Finální vrstvy bývají bezbarvé a většinou lesklé pro umocnění visuálního efektu a menšímu ulpívání nečistot na povrchu.

Německý výrobce litých kol AEZ provádí na svých kolech zkoušky odolnosti v solné komoře, kdy se lak kola poruší kolmými rýhami a po 300 hodin obstřikuje solným roztokem. Pokud po konci testu alu kolo "vykvete" tj. dojde k vytvoření puchýřů a odlupování laku, povrchová úprava je vyhodnocena jako nevhodná a musí se zdokonalit.

Proto je důležité předcházet vzniku těchto puchýřů a místních porušení, protože podobně jako u koroze začne od těchto míst povrch degradovat a poničení místa se začnou zvětšovat. Dá se tedy aplikovat pár základních principů údržby litých kol pro zvýšení jejich životnosti a vzhledu. Více se můžete dočíst v tomto přehledně zpracovaném návodu Čtyři rady jak pečovat o alu kola , kde je uvedeno jak postupovat při běžném čištění, jak lehce odstranit znečištění asfaltem a čeho se hlavně vyvarovat (například používání agresivních čistících prostředků). Základní postup správné údržby alu kol je také zachycen na tomto videu:
Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky