17. 7. 2013

Systém Pirelli pro potlačení hluku

Pirelli představilo nový typ pneumatik, které redukují hluk pronikající do kabiny a zvyšují tak jízdní komfort. Pneumatiky byly navrženy speciálně pro vozy Audi a jedná se o unikátní spolupráci těchto dvou velkých firem na poli automobilových technologií.

Audi RS6

Systém Pirelli pro potlačení hluku, jak ho Pirelli nazývá, má omezit hluk vnikající do kabiny vozu od pneumatik. Vzduch v pneumatice vibrující díky nerovnostem na silnici přechází skrze pneumatiku do náboje kola a přes systém řízení až do kabiny, kde snižuje cestovní komfort a přenáší také nežádoucí vibrace do volantu. 


Pirelli se rozhodlo tento problém řešit aplikací polyuretanové houby na vnitřní stranu běhounové části pneumatiky. Tato houba účinně pohlcuje vibrace a zabraňuje jejich přenášení dále do automobilu. Tato technologie snižuje hluk až o 3 decibely, což je skoro polovina hodnoty hluku jdoucí od standardních pneumatik. Toto vylepšení jízdního komfortu přitom nemá žádný negativní efekt na mechanické či jízdní vlastnosti pneumatiky.
Polyuretanová vložka

V současnosti se systém aplikuje na vozy Audi RS6 v rozměru pneumatik 285/30ZR21 a RS7 o velikosti 275/30ZR21. Tyto pneumatiky poznáte dle označení PNCS (Pirelli Noise Canceling System) na bočnici. 
Dá se předpokládat postupné rozšíření této technologie do širších řad automobilů, jelikož snižování zvukového smogu pocházející z pneumatik je jeden z hlavních bodů všech výrobců v souladu s ekologickými standardy a závazky EU. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky