14. 8. 2013

Pneumatika budoucnosti od Hankooku

Společnost Hankook obdržela za svůj letošní koncept inteligentní pneumatiky eMembrane prestižní ocenění RedDot design award v kategorii koncepčního designu a navazuje na další futuristické koncepty pneumatik z dílny Hankooku.

Hankook eMembrane


Pneumatika eMembrane byla vyvinuta ve spolupráci s University of Cincinnati a měla by sloužit pro jízdu za vysokých rychlostí i pro pohyb po městě v osobním automobilu. Revoluční vlastnost je proměnná plocha pláště dle rychlosti pohybu vozidla. Prakticky to znamená, že středová část běhounu se nachází při nízké rychlosti nad povrchem vozovky (není s ní v kontaktu) a snižuje se tak valivý odpor, respektive spotřeba a hlučnost. Při vyšších rychlostech se díky odstředivé síle tato běhounová část dostane do kontaktu s povrchem a zajistí optimální přilnavost. Pneumatika a ráfek, jež tvoří integrální část, je vybavena na bočnici led diodami signalizující míru kontaktu pneumatiky s povrchem vozovky.


Tento koncept ukazuje posun k úsporným a adaptabilním technologiím v gumárenském průmyslu, reagující na aktuální cestovní podmínky. Hledání nových koncepcí šetrnější osobní přepravy je velké téma a Hankook tomuto tématu věnuje hodně svých prostředků. Praktickou funkčnost této technologie však prověří až testování, protože zůstávají nezodpovězené otázky jako chování pneumatiky na mokru či jak bude zvládat díry a nerovnosti na vozovce v součinnosti s podvozkem automobilu?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky