8. 8. 2013

Selhání pneumatik na F1 Silverstone British GP

Letošní Velká cena Anglie je poznamenána aférou explozí pneumatik několika jezdců a Pirelli má co vysvětlovat.

Během závodu došlo k explozi levé zadní pneumatiky u jezdců Lewise Hamiltona, Felipa Massi, Jeanu-erica Vergnema a Sergia Peréze. Je chyba na straně výrobce a dodavatele pneumatiky, tedy Pirelli, nebo se zanedbaly přípravy i ve stájích? 


Pravda bude asi někde uprostřed. Pirelli uvedlo, že pneumatiky byly na monopostech špatně nasazeny a byly také podhuštěné. Pirelli dále konstatuje, že na vině je také technická závada na trati, konkrétně vystouplý obrubník způsobující enormní rázy do pneumatik.

"V závodní hantýrce je defekt známí jako zabiják řidičů." uvádí k problému bývalý závodní F1 David Coulthard. V tomto případě se naštěstí jako zázrakem nikomu nic nestalo. Vše bude mít samozřejmě dohru v podobě vyšetřování FIA a určení viníka.

Na dalších závod F1 GP už Pirelli použije pneumatiky zesílené kevlarem, zvláště odolné proti průrazu. Ve světě pneumatik je stále co se učit, zdokonalovat a přehodnocovat. V tomto případě to skončilo pouze oživením situace pro diváky a je potřeba mít na paměti, že s touhou po výkonu musí jít paralelně bezpečnost.

Výsledkem je zrušení smlouvy mezi Pirelli a FIA na další sezónu. Nové výběrové řízení však ještě nebylo ani spuštěno, proto Pirelli počítá s obnovením smlouvy a již pracuje na nové sérii. Proslýchá se, že by se také Michelin rád vrátil do F1 a ladí technologie na další rok. Na výsledek si budeme muset počkat do 1. října, poté bude nový oficiální dodavatel zveřejněn.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky