23. 10. 2013

Unikátní Bridgestone Ecopia pro iBMW


BMW navázalo ve vývoji úsporných pneumatik technologické partnerství s Japonskou společností Bridgestone a výsledkem je kolo s rozměrem podobným spíše motocyklové pneumatice.

Přichází doba sériových elektromobilů vyráběných velkými automobilkami v masové produkci připravené oslovit širší vrstvy zákazníků a ne pouze hrstku skalních fanoušků, kteří i přes vysoké pořizovací náklady, slabou technickou podporu a spornou návratnost i ekologii elektromobilní jsou.BMW se rozhodlo tento trend nejen následovat, ale přímo udávat jeho podobu. Letos byla představena třída i a konkrétně vozy i8 a i3, které pohání pouze elektrická energie z akumulátorů. Zatímco i8 je velké luxusní kupé, i3 je malé městské vozidlo zaměřené na efektivitu a ekonomii provozu. 
Valivý odpor pneumatik má na úsporu energie velký vliv. Pokud chcete valivý odpor snížit, je vhodné především zmenšit šířku pneumatiky. Tímto úkonem však ztratíte část kontaktní plochy a dojde ke zhoršení mechanických vlastností jako je přilnavost nebo nastane pokles brzdného účinku. Společnost Bridgestone zvolila zajímavý způsob snížení odolnosti proti odvalování. Zmenšení šířky kompenzovala nárůstem průměru, takže styčná plocha pneumatiky zůstala dostatečná při akceptovatelné hodnotě tohoto odporu. Výsledkem je rozměr 155/70 R19, který jsme zvyklí vídat spíše na menších motocyklech. 


Bridgestone Ecopia určené pro BMW i3 jsou skutečně zajímavé- jak to ale prakticky funguje? První novinářské testy se vyjadřují většinou pochvalně až nadšeně, co se týče jízdních vlasností. Ozývají se ale i negativnější hlasy, které upozorňují na přílišný kompromis, jenž u BMW se sloganem "Ultimate driving machine" a zaměřením na prožitek z jízdy jde proti této základní filozofii značky. Faktem je, že lidé kupují BMW právě proto, že nehledě na motorizaci či kategorii vozu je to stále skvělé a sportovní svezení. 

i3 je určené do městského prostředí, takže z jízdních vlastností bude stěžejní především dynamika jízdy, což by mělo být díky dostatečně výkonným elektromotorům zaručené. Těmto pneumatikám odpovídají také litá kola, která vzhled menšího vozu velkou mírou utváří. 19" ráfky na malém moderním voze vypadají skutečně efektně bez nutné daně vzrůstu ceny provozu a snížení jízdního komfortu.

Tyto argumentu hovoří alespoň teoreticky ve prospěch této volby a teprve důkladnější testy a především uživatelské recenze v reálném provozu a zatížení tyto technologie prověří.

Dezény Bridgestone Ecopia na trhu již jsou pod označením Bridgestone Ecopia EP1001S a Bridgestone Ecopia EP150 a jsou také určeny jako ekonomická volba pro menší vozy.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky