29. 5. 2014

Kupujete ojeté pneumatiky?


Anketa ve Velké Británii ukázala, že se v této zemi prodá 5,6 milionu ojetých pneumatik. V České republice je tento trend také široce rozšířený. Opravdu se to vyplatí? 

V Anglii je průměrná cena ojeté pneumatiky asi 1140 Kč a hodnota celého trhu se pohybuje okolo sedmi miliard korun. Každý rok si ojeté pneumatiky koupí na 1,5 milionu Britů v průměrném počtu čtyř kusů. Zarážející ovšem je, že celých 26 procent z nich nesplňuje legislativní parametry nutné pro jejich provoz. Britské předpisy dokonce vyžadují, aby použitá pneumatik nesla na boku označení "opotřebená" a byla řádně zkontrolována. Za jízdu na nevhodných pneumatikách hrozí řidiči v Anglii pokuta až 100 liber (asi 3000 Kč) a ztráta tří bodů za každou nevhodnou pneumatiku.

U nás tak přísné regule nejsou a nejčastějším prohřeškem je nízká hloubka dezénu a vysoké stáří pneumatik. Tyto pneumatiky také bývají často opravované a nerovnoměrně opotřebené. Je proto rozumnější vybrat pneumatiky nové dle našich provozních potřeb a dobře se o ně starat, jelikož právě nesprávná údržba (nesprávný tlak, špatná geometrie, nefunkční tlumiče, styl řízení atd.) nejvíce zkracuje životnost pneumatik. V dnešní době je již poměrně běžná služba pojištění nových pneumatik a jejich doživotní záruka funkčnosti. Takové pneumatiky potom najedou spousty bezpečných kilometrů. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky