8. 8. 2014

Český patent na huštění pneumatik

Již v roce 2001 přišel František Hrabal s nápadem vybavit pneumatiku systémem pro automatické huštění během jízdy. Od té doby projekt značně pokročil a s směřuje k průmyslovému využití.


Automatické dohušťovaní tlaku v pneu
Po období sbírání nápadů a technických řešení nastoupila roku 2006 fáze realizace. Systém je založen na peristaltickém čerpadle využívající energie valící se pneumatiky. Dnes již existuje 48 patentů souvisejících s tímto systémem a dočkal se i řady ocenění.

Prázdné pneumatiky známe všichni a příjemné to nikdy není. Peristaltické čerpadlo je jednoduchý aparát posouvající peristaltickými pohyby hadičky dopravní médium (zde vzduch) na požadované místo při požadovaném tlaku. Františka hrabala napadlo využití peristaltického čerpadla při pozorování zdeformované pneumatiky stojícího vozidla. Využití sil v rotující pneumatice umožňuje automatické dofukování a udržovat tak konstantní tlak.

Vynálezce a marketingový ředitel SIT
Podobné nápady se objevili již v 80. letech minulého století, český patent je ovšem výjimečný:

 „Odstranili jsme zásadní překážky a věc domysleli opravdu do detailu. Např. žádná dnešní peristaltická trubička nevydrží počet cyklů, které v průběhu své životnosti absolvuje pneumatika. Náš systém to dovede, dokáže fungovat po celou dobu života pneumatiky. Nikdo zatím nezkoumal tento systém do takové hloubky,“
 říká František Hrabal.


Je tak možné, že se v blízké době dočkáme tohoto systému v ostrém provozu. Přejeme hodně zdaru!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky