13. 8. 2014

Pozor na teplotu v autě

V letních měsících může přijít únava velice rychle. Interiér vozu se může navíc ohřát až na 70°C. UAMK s BESIP proto radí, jak postupovat, aby se motoristé cítily bezpečně a pohodlně.

Každý desátý den zemře ve světě jedno dítě v přehřátém voze. Za rok 2013 tak bohužel zemřelo v USA 13 dětí! Od roku 1988 je to 575 úmrtí a 73% z toho byli děti mladší dvou let! 

Průběh testu UAMK

Na místě konání testu je teplota palubní desky 46,4°C. Po půlhodinové cestě se zataženými okny a vypnutou klimatizací i ventilátory vzrostla teplota na 54,7°C.
Další měření proběhlo na místě výklenku palubního počítače, takže zhruba v úrovni hlavy řidiče. Během prvních pěti minut vzrostla teplota z 54,7°C na 60,6°C při počtu dvou osob v automobilu. V této době se začínají oba figuranti už značně potit. Po deseti minutách přichází objektivní zhoršení dýchání a po patnácti minutách se v autě již nedá vydržet.


Co test prokazuje?

Dospělý člověk není schopen vydržet v autě při okolní teplotě 30°C déle než 15-20 minut. Jeden z figurantů během testu vypil 1,5 litru vody a po skončení dalších dva litry. Oba figuranti byli dále malátní, dehydratovaní a měli značně ovlivněné vnímání.

Podle Federal Highway Research Institute se počet nehod zvyšuje při teplotě 27 stupňů Celsia v interiéru vozidla o 6 procent. Při 32 stupních je to o 13 procent, při teplotě 37 stupňů dosahuje 33 procent!
-tisková zpráva UAMK

Při klimatizování vozidla by neměla vnitřní a vnější teplota přesáhnout rozdíl 6-10°C. Suchý vzduch z klimatizační jednotky navíc vysušuje sliznice a může způsobit respirační problémy či zánět spojivek. Je tedy dobré po ochlazení interiéru pouštět do automobilu čerstvý vnější vzduch.

Hlavní poučka je tedy nenechávat starší osoby, děti a psy v zaparkovaném voze a to ani pár minut! Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky