20. 8. 2014

Úsporné pneumatiky?

Anglická společnost Emission Analytics provedla testování úspory paliva pneumatik v závislosti na štítkových hodnotách. A výsledky jsou zajímavé.

Emission Analytics se specializují na zjišťování skutečné spotřeby v reálných podmínkách  na základě měření emisí. Výsledkem je, že pneumatiky s ratingem F pro úsporu paliva jsou za středních rychlostí v podstatě stejně úsporné jako pneumatiky s hodnocením B.

Výsledky jsou podloženy silničními testy, při kterých se používali sady pneumatik o rozměrech 175/70 R 14. Jedna měla štítkové hodnocení F a druhá B. Testovalo se v rychlostech od 60 do 110 km/h na asfaltu a při konstantní teplotě.

Výsledky jsou skutečně překvapivé. Průměrná spotřeba pneumatiky s hodnocením B byla jen o 3,8% nižší a emise CO2 byli menší jen o 3,4%. Výrazné rozdíly se začaly projevovat až od 90 km/h. Takže při rychlosti 112 km/h byl rozdíl ve spotřebě už 12,9%.

„Jednalo se jen o rychlé a jednoduché testování, ale již to prokázalo, že vztah mezi valivým odporem a spotřebou paliva není lineární a že výrobci musí přijmout sofistikovanější modely hodnocení, pokud chtějí zákazníkům nabízet slibované výkony,"
Emission Analytics

Problematika štítkování je stále živá a vypovídající hodnota se stále upravuje. Nicméně dle výzkumu NTDA (Národní asociace distributorů pneumatik) 93% procent prodejců rok po zavedení štítků uvedlo, že se zákazníci nikdy nebo jen občas vyžadují štítkové údaje a jen 30% z nich vědělo, že pneumatiky mohou ovlivňovat spotřebu paliva. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky